A GKI előrejelzése szerint áremelések várhatóak, különösen a kereskedelmi szektorban, ami jelentős hatással lesz a fogyasztói árakra. A változások kiszámíthatósága azonban sok tényezőtől függ, így érdemes figyelemmel kísérni a piac alakulását.
A GKI Gazdaságkutató által, az Európai Unió támogatásával végzett legfrissebb felmérés alapján november hónapban mind az üzleti szektor, mind a fogyasztók hangulata kicsit borongósabbá vált.
A GKI konjunktúraindexe a július és október közötti időszakban fokozatosan csökkent, míg a novemberi 3 pontos visszaesés következtében ez a mutató 13 hónap óta nem látott mélységbe süllyedt. A vállalatok foglalkoztatási szándékai lényegében változatlanok maradtak, azonban a gazdálkodási környezet kiszámíthatósága jelentősen romlott az előző hónaphoz viszonyítva. Az üzleti szféra áremelési tervei, valamint a lakosság inflációs előrejelzései is figyelemre méltó emelkedést mutatnak.
A GKI üzleti bizalmi indexe novemberben több mint 2 ponttal csökkent az októberi adatokhoz viszonyítva. Minden egyes vizsgált szektorban romlottak a várakozások. Az ipari bizalmi index 3 ponttal, míg az építőipari index 2 ponttal esett vissza havonta. A kereskedők és az üzleti szolgáltatók között tapasztalt mutató a hibahatáron belül változott. Jelenleg a kereskedelem mutatja a legnagyobb pesszimizmust, de az építőipar sem marad el tőle jelentősen. A szolgáltatások területén viszont a hangulat a legkedvezőbb a három szektor közül.
A vállalkozások összesített foglalkoztatási hajlandósága a harmadik őszi hónapban sem változott lényegesen októberhez képest - az építőipar az egyetlen ágazat, ahol valamelyest erősödött ez a szándék.
November hónap a harmadik egymást követő időszak, amikor a GKI fogyasztói bizalmi index csökkenést mutatott a korábbi hónapokhoz képest, most mintegy 4 pontos visszaeséssel. Ezzel a mutató 12 hónapnyi mélypontra süllyedt. A lakosság elégedettsége a tavalyi pénzügyi helyzetével kapcsolatban jelentősen csökkent, és az elkövetkező évre vonatkozó várakozások is romlottak az októberi adatokhoz képest. A következő 12 hónap gazdasági kilátásait és a nagyobb értékű fogyasztási cikkek megvásárlására elkölthető saját források megítélését csak minimálisan befolyásolta a negatív tendencia. Az inflációval kapcsolatos várakozások viszont számottevően növekedtek, míg a munkanélküliségre vonatkozó előrejelzések nem mutattak számottevő változást.