Futva vagy sétálva élvezzük inkább az eső lágy ölelését?


Nem elhanyagolható tényező, hogy milyen ütemben haladunk, amikor az ég megnyílik. Az esőnek kitett felületek és az esőben eltöltött idő mellett a mozgás sebessége is kulcsszerepet játszik abban, hogy mennyire ázunk el. Részletesen elemezve, a gyorsabb mozgás csökkentheti a nedvesség hatását, míg a lassú tempóban való haladás során a víz cseppjei nagyobb valószínűséggel érnek el minket. E körülmények pontos figyelembevételével érthetjük meg, hogy az esőzést hogyan befolyásolja a mozgás üteme.

Bárkivel előfordulhat, hogy nincs nála esernyő épp akkor, amikor elered az eső. Ha ernyő épp nincs is, egy kis tudományos ismeret mindig kéznél van. A kérdés, hogy az esőben futva vagy sétálva ázunk meg kevésbé?

Az ázás mértéke, vagyis az esőcseppek hatása az emberre, két alapvető tényezőtől függ. Először is, a szabadban eltöltött idő hossza döntő szerepet játszik: minél hosszabb ideig tartózkodik valaki az esőben, annál nagyobb mennyiségű víz érheti el a bőrét. Másodszor, a cseppek által érintett felület nagysága is lényeges szempont. A séta során az ember több időt tölt az esőben, ugyanakkor a testének kisebb része van kitéve az eső hatásának. Ezzel szemben a futó, aki gyorsabban halad, a testének szinte minden része ázik, de az esőben eltöltött idő rövidebb. Ez a két mozgásformának látszólag ellentmondó eredménye akár kiegyenlíthetné egymást, ám a fizika törvényei szerint a két tényező kölcsönhatása sokkal összetettebb. A séta és a futás közötti ázás mértékének összehasonlítása érdekében érdemes figyelembe venni a sebességet, a cseppek méretét és a szél hatását is. A gyorsabb mozgás miatt a futó testét gyorsabban érik el az esőcseppek, így a futás során a víz mennyisége, amely az ember bőrét éri, valószínűleg jelentősen megnő. Az ázás mértéke tehát nem csupán a tartózkodási idő és az érintett felület területének arányától függ, hanem a mozgás dinamikájától is, amely az esőben való közlekedés során érvényesül. A fizika tehát azt mondhatja, hogy a két mozgásformát nem lehet egyszerűen összehasonlítani, hiszen a körülmények és a mozgási sebesség változása mind-mind befolyásolják az ázás végső eredményét.

A fizika előkapná a matematikai apparátust, amelyben p-vel jelölné az adott térfogatban található esőcseppek számát, a-val függőleges sebességüket. Az ember vízszintes felületét Sh, függőleges felületét Sv jelölné. (Aki kidagadó ereket érez, megnyugtatjuk, most valóban képletek jönnek, de a cikk végére görgetve megtalálható az emberi nyelven összefoglalt eredmény.) Az esőben töltött idő pedig legyen T. Egy helyben állva az egy főre jutó eső így mutat:

Természetesen! Íme egy egyedi változat: p*e*Sh*a*Z Remélem, hogy tetszik! Ha más stílusban szeretnéd, szólj nyugodtan!

Amikor nekivágunk a mozgásnak, az esőcseppek kezdik elérni a függőleges felületeket, és hogy mennyi eső éri ezeket, az a v, azaz a sebesség függvénye - attól függően, hogy éppen gyors léptekkel sétálunk vagy inkább szélsebesen futunk.

A kifejezésedet egyedivé alakítva, íme egy alternatív megfogalmazás: "Az összesített mennyiség, amely a sűrűség (ρ) és az egyes tényezők (Sh*a + Sv*v) szorzataként jelenik meg, T időpontban értelmezendő." Ha más stílusban vagy témában szeretnél változtatni, kérlek jelezd!

Aki gyorsabban halad, az rövidebb idő alatt teljesíti a ugyanazt a távolságot. Az időt, azaz T-t a távolság és a sebesség hányadosaként számíthatjuk ki, ami a d/v képlettel fejezhető ki.

Összességében elmondható, hogy a rákapcsolódás hasznos lehet, de érdemes elkerülni a túlzott előrehajolást, mivel ez megnöveli a vízszintes felületen való érintkezést. A legideálisabb helyzet, ha egyenesen haladunk, bár nyilvánvaló, hogy a különbség végső soron elenyésző lesz – kivéve, ha hátrafelé futunk, mert akkor minden teljesen más dimenzióba kerül.

Ha időjárásról van szó, az Index a legjobb választás! Legyen szó webes felületről vagy mobilalkalmazásról, mindig naprakészen tájékoztatunk!

Related posts