A Fidesz megváltoztatta az arányokat: a budapesti választókerületek mostantól a legnagyobbak.


A kormányoldal demográfiai okokkal magyarázza az egyéni választókerületek átrajzolását, de az adatok átnézése után kiderült, innentől Budapesten lesznek a legnagyobb egyéni választókerületek.

A legutóbbi fejlemények szerint az igazságügyi bizottság sürgősen ratifikálta a módosítást, amelynek következtében Budapesten a jövőben 18 helyett csupán 16 egyéni választókerület fog működni, míg Pest megyében két kerülettel bővül a szám.

A darabszám-változásokat a Nemzeti Választási Iroda vezetője javasolta még szeptemberben, azzal érvelve, hogy Pest vármegyében 2010-ről 2022-re a választópolgárok száma közel 90 ezerrel nőtt, míg Budapesten 87 ezer fővel csökkent.

A 2010-es parlamenti választások után jelentős átalakításokat hajtottak végre a választási rendszerben. Ekkor a parlament létszáma 386 fő volt, amelybe a fővárosból 32 egyéni képviselő került be. 2014-től a képviselők száma 199-re csökkent, és ezzel párhuzamosan a budapesti egyéni választókerületek száma is 32-ről 18-ra mérséklődött. Ez a csökkentés országos szinten 40, míg Budapesten 45 százalékos csökkenést jelentett az egyéni képviselők számában. Azóta azonban nem tapasztalhattunk olyan mértékű változást, mint amilyeneket a jelenlegi javaslat fogalmaz meg.

A választókerületek átrajzolása nem csupán a darabszám változását jelenti, hanem a Fidesz számára lehetőséget is adhat arra, hogy a verseny esélyeit befolyásolja. A legutóbbi, 2022-es választások során a 18 egyéni választókerületből 17-et az ellenzék nyert meg, és két körzetben a verseny rendkívül szoros volt, míg további két helyen körülbelül 3 százalékos eltérés mutatkozott. Itt akár a legkisebb részletek, mint például egy-egy utca elhelyezkedése is döntő szerepet játszhat a végeredményben.

Fontos megemlíteni, hogy a jelenlegi helyzet alapján 2026-ban valószínűleg nem fogjuk látni ezt a forgatókönyvet, mivel a Tisza Párt jelentős hatással lehet az erőviszonyok átalakulására.

A törvénymódosítás indoklása hangsúlyozza, hogy "a demokratikus választási rendszer hatékony és igazságos működésének elengedhetetlen feltétele, hogy az egyéni választókerületek határait folyamatosan igazítsák a lakosság eloszlásának alakulásához".

Magyarországon az agglomerációk folyamatos növekedése, valamint a vidéki térségek népességének átalakulása miatt komoly "egyensúlyhiányok" alakultak ki a választókerületek között. A jelenlegi módosítások célja, ahogy a törvényjavaslat is hangsúlyozza, hogy ".

A módosító indokolása szerint a budapesti választókerületek számát anélkül lehet kettővel csökkenteni, hogy az arányosság követelménye sérülne, és három olyan választókerület is volt a fővárosban, ahol kevés volt a szavazó. "A főváros belsejében a népességcsökkenés indokolja az itt található választókerületek módosítását."

A fővárosi számok valóban csökkentek, egyes kerületeké pedig kiugró mértékben, de országosan még nagyobb a változás.

Related posts