A Kurdisztáni Munkáspárt feloszlása egy jelentős mérföldkő a régió politikai táját illetően. Az esemény a kurd mozgalom jövőjére nézve új kihívásokat és lehetőségeket egyaránt magában hordoz. Az átalakulás nyomán várhatóan új politikai irányvonalak és egy

Múlt héten tartotta kongresszusát Észak-Irakban a Kurdisztáni Munkáspárt, amely zárónyilatkozatában bejelentette feloszlását. A terrorszervezetként nyilvántartott párt több mint negyven évig küzdött a kurdok függetlenségéért és egy szocialista állam létrehozásáért.
A Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) legutóbbi kongresszusát követően bejelentette, hogy feloszlik, ami nem csupán a Törökországgal való viszonyra gyakorol hatást, hanem széleskörű politikai és biztonsági következményeket is von maga után a régióban, beleértve Szíriát is. Ott a kurd erők amerikai segítséggel küzdenek az Iszlám Állam ellen – számolt be róla a Sky News.
Az 1984-ben kezdődött konfliktusban több mint 40 ezren haltak meg, melynek célja az önálló Kurdisztán megteremtése volt Délkelet-Törökország, Észak-Szíria, valamint Irak és Irán területén. Ugyanakkor a PKK-t Törökország terrorszervezetté nyilvánította.
A Kurdisztáni Munkáspárt kongresszusának záró nyilatkozatát a Firat hírügynökség hozta le, mely a múlt héten zajlott Észak-Irakban. A feloszlatást még februárban javasolta Abdullah Öcalan, a szervezet börtönben lévő vezetője.
A kongresszus határozatában hangsúlyozzák, hogy a Kurdisztáni Munkáspárt feloszlik, és ezzel véget ér a fegyveres konfliktus, amelynek irányítását Öcalan gyakorolta. E fejlemény következtében bejelentették, hogy a PKK néven ismert tevékenységüket hivatalosan is megszüntetik. A nyilatkozatban kifejtették, hogy a párt harca "a kurd kérdés demokratikus politikai úton történő megoldásához vezetett, ezzel lezárva történelmi küldetését."
Ugyanakkor nem egyértelmű, hogy a PKK pontosan mit értett a történelmi küldetésének lezárásán. Korábban, 2025-ben a Kurdisztáni Munkáspárt már bejelentett egy tűzszünetet, amelynek célja az volt, hogy "megnyissa az utat a béke és a demokratikus társadalom építése felé". Azonban ehhez bizonyos feltételeket támasztottak a béketárgyalások jogi kereteinek megteremtésére.