Az Egyesült Államok feloldja a chiptervező szoftverekre és az etánra vonatkozó korlátozásokat.


Az amerikai-kínai kereskedelmi feszültségek enyhülése figyelemre méltó fejleményeket hozott. Az Egyesült Államok döntése, hogy feloldja a Kínába irányuló exportkorlátozásokat a chiptervező szoftverfejlesztők és az etángyártók számára, új lehetőségeket teremt a technológiai együttműködés terén. Ezzel párhuzamosan Peking is lépéseket tett, hogy engedményeket adjon a ritkaföldfémek exportjára vonatkozóan, amivel a globális piaci helyzet stabilizálódását célozza meg – értesült a Reuters.

A világ három vezető elektronikai tervezési automatizálást (EDA) kínáló vállalata, a Synopsys, a Cadence Design Systems és a Siemens bejelentette, hogy újra lehetővé teszi a kínai ügyfelek számára a szoftverek és technológiák használatát. Ezzel egyidőben az Egyesült Államok levelet intézett az etángyártókhoz, amelyben bejelentette, hogy visszavonja a május végén és júniusban Kínára bevezetett szigorú exportengedélyezési szabályokat.

A chiptervező szoftverfejlesztők és az etángyártók számára bevezetett korlátozások csupán egy szeletét jelentik annak a széleskörű intézkedés-csomagnak, amelyet Donald Trump amerikai elnöki adminisztrációja hozott létre válaszul Kína áprilisi lépésére, amelyben felfüggesztette a ritkaföldfémek és a hozzájuk kapcsolódó mágnesek exportját.

Peking lépése, amely Trump korábbi, idei vámintézkedéseire adott válaszként érkezett, alapjaiban rengette meg az autógyártók, repülőgépgyártók, félvezetőgyártók és katonai beszállítók ellátási láncait. Ez a helyzet komoly fenyegetést jelentett a kétoldalú kereskedelmi megállapodás jövőjére nézve.

Pénteken a kínai kereskedelmi minisztérium bejelentette, hogy az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalások eredményeként a felek megerősítették egy új keretrendszer létrehozását. Ennek keretében Kína felülvizsgálja a szabályozott termékek exportkérelmeit, míg az Egyesült Államok fokozatosan visszavonja a vonatkozó korlátozó intézkedéseit.

"Az Egyesült Államok a feszültségek fokozásával teremtette meg a deeszkaláció lehetőségét. Számos újabb termékhez kapcsolódó korlátozást alkalmaztak, hogy így gyakoroljanak nyomást a kínai félre, ami végül a ritkaföldfémekre vonatkozó intézkedéseik visszavonásához vezetett" - nyilatkozta egy, az amerikai kormány belső ügyeit ismerő forrás.

"Ha az Egyesült Államok és Kína továbbra is elkötelezettek ezen megállapodás fenntartása mellett, számos ilyen jellegű korlátozás fokozatosan megszűnik, visszaállítva azt a helyzetet, amely február és március környékén jellemezte a viszonyokat" - nyilatkozta egy meg nem nevezett forrás.

A kínai EDA szoftverekhez való hosszú távú hozzáférés korlátozása komoly hátrányokat okozhatott volna Kína chiptervezési iparában. A piac dominálói, mint a Synopsys, a Cadence és a Siemens, a kínai EDA szegmens több mint 70%-át birtokolják – derül ki a Hszinhua áprilisi jelentéséből.

Nem teljesen világos, hogy az Egyesült Államok által bevezetett további intézkedések is érvényüket vesztették-e, beleértve a GE Aerospace licencének felfüggesztését, amely lehetővé tette volna a kínai COMAC C919-es repülőgépeihez szükséges sugárhajtóművek szállítását, valamint a nukleáris berendezések exportját kínai atomerőművekhez.

Related posts