Nyáron érdemes nekilátni a fák metszésének.


A kertészek konszenzusra jutottak abban, hogy a metszés ideális időszaka a tél, amikor a fák nyugalmi állapotban vannak. Ugyanakkor léteznek olyan gyümölcsfák is, amelyeket nyáron érdemes visszavágni, valamint olyan fák, amelyek koronaformájuk miatt különösen indokolttá teszik a metszést. Erről bővebben az Agrárszektor korábbi cikkében olvashattunk.

A legtöbb fásszárú növény számára kifejezetten kedvező hatással bír a július közepétől szeptember közepéig terjedő időszakban végzett visszavágás. A cseresznye, a szilva és az őszibarack esetében sok kertész bátran nekilát ennek a feladatnak, azonban az alma- és körtefák nyári metszése még mindig sokak számára ismeretlen terület. Pedig a nyári metszés ezeknél a gyümölcsfáknál is rendkívül jótékony hatással lehet a növények fejlődésére és termésére.

Erre azért van szükség, mert így a felesleges hajtásokat korai stádiumban eltávolítjuk, a seb is kisebb lesz és jóval gyorsabban is gyógyul. A cikk szerint ha a gyümölcsfa már terem, akkor a koronát a szüretig ritkíthatjuk, így a termés jóval több fényt fog kapni, és így jóval ízletesebb is lesz. Az alma és körte nyár végén rakódik be a virágrügyekkel, így itt sem szabad késlekedni a metszéssel, hiszen, ha több fényt kap a növény, akkor több rügy fejlődik és jövőre több lesz a termés is.

A nyári metszés időszaka különös figyelmet igényel, hiszen a gyümölcsfák egészsége és terméshozama szempontjából elengedhetetlen a megfelelő technika alkalmazása. Fontos, hogy ne végezzünk olyan drasztikus beavatkozásokat, mint tavasszal vagy ősszel, hiszen a nyári időszak más kihívásokkal jár. Azonban, ha tudatosan ritkítjuk a friss hajtásokat, a fák nemcsak jobban fejlődnek, de a gyümölcsök minősége és mennyisége is jelentősen növekedhet. Tehát a nyári metszés nem csupán egy rutin feladat, hanem egy remek lehetőség a fák optimalizálására.

A metszés megkezdése előtt fontos, hogy alaposan fertőtlenítsük a metszőollót, amelyet használni fogunk. Minden alkalommal, amikor egy másik fához közelítünk, ne feledkezzünk meg a fertőtlenítésről, hiszen így elkerülhetjük a kártevők és különféle fertőzések átvitelét egyik fáról a másikra. Érdemes az idei friss hajtásokat az ágak végén levágni. A vágást közvetlenül egy levél felett végezzük, mivel ez elősegíti az oldalhajtások fejlődését és megakadályozza, hogy a gyümölcsfa törzsétől eltávolodó, hosszú, egyenes ágak alakuljanak ki – figyelmeztet az Agrárszektor.

Ami pedig a leglényegesebb: nem minden gyümölcsfát kell és szabad nyáron is megmetszeni. Nyáron az alma-, a birs-, a cseresznye-, az eper-, az őszibarack-, a nektarin-, a körte-, a sárgabarack- és a szilvafát metszhetjük meg. A körtefákat július közepétől lehet metszeni, az almafákat néhány héttel később, augusztus végéig.

A nyár az egyetlen ideális időszak továbbá a szilva, a cseresznye, a meggy, valamint a ringló metszésére, hiszen ezeken a gyümölcsfákon a lilás réteggomba fokozottabban terjed el.

Related posts