Ez az étkezés tökéletes alkalom arra, hogy élvezzük a változatos vidéki ízeket.


Bár az ebéd nem rendelkezik olyan kiemelkedő sajtóval, mint a reggelik, mégis kulcsszerepet játszik a napunkban. Azonban érdemes elgondolkodni azon, hogy vajon van-e ideális időpont az ebédre, vagy túlságosan korai, illetve késői órákban történő étkezés elfogadható-e?

Amikor az ebéd időzítéséről beszélünk, akkor mindenkinek a saját napirendjét és rutinját kell először megvizsgálnia.

Lena Bakovic, a British Heart Foundation dietetikusa, aki a szív- és érrendszeri kutatások területén dolgozik, a Real Simple magazinnak adott interjújában kiemelte, hogy az optimális időpont az alvási-ébrenléti ciklus személyre szabott jellemzőitől függ. Ennek ellenére léteznek általános irányelvek, amelyeket érdemes figyelembe venni.

Ha valaki 7 órakor ébred, és 8 órakor tápanyagban gazdag reggelit fogyaszt, akkor várhatóan 4-5 órával később, dél és 1 óra körül jelentkeznek nála az éhség jelei

"Rendkívüli módon tedd sajátossá a kifejezésedet!" - javasolta.

Általánosságban ez is tekinthető mérvadónak: az ebédnek 4-5 órával kell követnie a reggelit. De ha valaki bármilyen okból délután 2-ig nem tud ebédelni, akkor érdemes beiktatnia egy tízórait a napirendjébe.

Ha az ebédidőnket nem jól időzítjük, az hatással lehet a tápanyagok felszívódására, valamint az energiaszintünkre is. Ezért, ha túl korán vagy túl későn ülünk asztalhoz, könnyen előfordulhat, hogy nem érzünk magunkban elegendő erőt, és a nap során nehezen tudunk koncentrálni a feladatainkra.

Lena Bakovic véleménye szerint, ha valaki az ebédidő előtt már korán megéhezik, akkor érdemes a reggeli étkezésünkre visszatekinteni. Valószínű, hogy nem fogyasztottunk elegendő tápanyagot, ami miatt hamarabb érezzük az éhséget.

Felmerül a kérdés, hogy vajon minden nap pontosan ugyanabban az időpontban kellene-e ebédelnünk. A dietetikus véleménye szerint a tömör válasz erre az, hogy igen.

Az alvás és ébrenlét ritmusának fenntartása mellett az étkezések időzítése is kulcsfontosságú a testi jólét szempontjából. Érdemes arra törekedni, hogy nap mint nap körülbelül ugyanabban az időpontban üljünk le az ebédhez, hiszen ez segít a szervezetünk belső órájának harmonikus működésében.

- fejtegette.

Ha alkalmanként egy-két napon fél-egy órás eltérés adódik az étkezési időpontokban, az még nem okoz komoly gondot. Azonban ha a hét minden napján folyamatosan eltérően ülünk le az asztalhoz ebédelni, az már nem kedvező a cirkadián ritmusunk és anyagcserénk szempontjából.

Related posts