Egy újonnan kifejlesztett mesterséges intelligencia képes arra, hogy eltűnt személyek nyomába eredjen, miközben saját képzeletében az ő helyükbe lép. Ez a technológia nem csupán az eltűntek sorsának felderítésére szolgál, hanem egyfajta virtuális kapcsola


Skót kutatók egy emberi döntéseket szimuláló mesterséges intelligenciát fejlesztenek. A pszichológiára építő rendszertől azt várják, sokféle területen hatékony lehet.

A Glasgow-i Egyetem kutatói forradalmi mesterséges intelligenciát alkottak, amely képes előre jelezni, hol lehetnek a természetben eltűnt személyek. A fejlesztett modell a korábbi viselkedési minták elemzésére épít, és ennek segítségével hőtérképet készít, amely pontosan megmutatja, merre érdemes elindítani a keresési és mentési akciókat - számol be róla az Interesting Engineering. A szakértők szerint ez a technológia új távlatokat nyithat meg a mentési módszerek fejlesztésében is a jövőben.

Jan-Hendrik Ewers, az egyetem doktorandusz hallgatója szerint a mesterséges intelligencia eredménye több alrendszer döntése alapján születik meg. Ezen alrendszerek mindegyike egy adott dolgot tart szem előtt, olyasmit, ami egy bajba jutott ember döntését is befolyásolhatja. Ezek közé tartozik például az, hogy az adott személy fákat, utat, ösvényt, épületet vagy épp vizet próbál-e megtalálni.

A szimulációk során a rendszer különböző tényezők figyelembevételével határozza meg a következő lépéseit. Ilyenek például az aktuális tartózkodási hely, illetve a közeli területek adottságai, amelyek megkönnyíthetik a bajba jutott személy mozgását.

A szakértői csapat a projekt során olyan kutatásokra támaszkodott, amelyek a bajba jutott emberek viselkedését és lehetséges útvonalait vizsgálják. A kísérletek alapját a Skócia nyugati partjain fekvő Arran-sziget adta, ahol először tesztelték a modellt. Megdöbbentő módon a rendszer által előre jelzett helyszínek valószínűségi eloszlása tökéletesen összhangban volt a valós adatokkal, azaz azzal, hol bukkantak fel az eltűntek. Ez azt sugallja, hogy a rendszer képes az emberek gondolkodásmódját tükrözni, ami jelentős előny lehet a hegyimentők munkájában a jövőben.

Az IEEE Access című tudományos folyóiratban közzétett publikációban a kutatók azt írják, mivel a rendszer a pszichológia által vezérelt döntéseket modellezi, ezért lényegében a világ bármely táján, bármilyen terepen alkalmazni lehetne.

Related posts