Az ingatlanpiac szinte lángra kapott, és néhány nap leforgása alatt máris eltűntek a lakások a kínálatból.


A vevők versenyt futnak az elérhető ingatlanokért. Van olyan eladó, aki már annyira megterhelőnek érzi a megkereséseket, hogy inkább letiltja a telefonját. Az állampapírokból származó kamatok egyre inkább az ingatlanpiacra csatornázódnak.

Kilőttek az árak, néhány nap alatt elkelnek a meghirdetett ingatlanok, egy-egy eladó lakásra annyian jelentkeznek, hogy az eladók tulajdonosnak le kell tiltania a számát, hogy ne kapjon több hívást és sms-t az érdeklődőktől, egyébként pedig egymásra licitálnak a vevők, és akár több millió forinttal is magasabb árat kínálnak - olvasható a Telex vasárnapi cikkében.

A lap Balogh László, az ingatlan.com vezető elemzőjének szakmai véleményére támaszkodva vizsgálta meg a jelenlegi ingatlanpiaci helyzetet. Balogh kifejtette, hogy a piaci drágulás 2024 januárjában kezdődött, majd nyárra gyors üteművé vált. Ennek hátterében a 2023-as év lanyha teljesítménye áll, amelyet részben a magas infláció, részben pedig az emberek megtakarítási hajlandósága magyaráz. Sokan inkább kedvező kamatozású állampapírokat vásároltak, mintsem ingatlanba fektettek. Azonban 2024-re az infláció csökkenése kedvező hatással volt a keresletre, amely fokozatosan kezdett felzárkózni a kínálathoz, míg az utóbbi egyre inkább szűkülni látszik.

Az árak emelkedésének hátterében az áll, hogy a piac már előre beárazta a 2025-re várható keresletet. Ennek részeként a PMÁP 17,85-19,1 százalékos kamatot kínált, de a legújabb állampapírok kamata alacsonyabb lesz, ami miatt ezek a befektetések elvesztették vonzerejüket. Ezzel szemben az ingatlanpiac egyre inkább felkeltette a befektetők érdeklődését.

A szakértő szerint az ennek nyomán felfutó az ingatlanpiacot is élénkítő nagy kereslet az év első felében lecseng, de az árak várhatóan nem fognak csökkenni.

Related posts