A magyar ipar helyzete egyre komolyabb kihívásokkal néz szembe, és az év kezdeti időszaka rendkívül kedvezőtlenül alakult. A nehézségek mélyebb gödörbe taszították a szektort, ami aggasztó jele a jövőbeli kilátásoknak.


A Központi Statisztikai Hivatal friss jelentése csalódást okozó adatokat tárt fel a hazai ipar februári teljesítményével kapcsolatban. A statisztikák szerint az ipari termelés volumene 8,7 százalékkal csökkent az előző év februárjához viszonyítva. Még a munkanaphatástól megszabadított adatok is kedvezőtlen képet mutatnak, hiszen ezek alapján a visszaesés mértéke 8 százalékra rúg.

Az ágazat gyakorlatilag 2023 januárja óta mélyrepülésben van, szinte folyamatosan csökken a teljesítménye, ez alól egyedül 2024 februárja volt a kivétel, akkor sikerült egy enyhe, 1,4 százalékos bővülést elérni.

Az ipari termelés volumene 2021-hez képest 7,1 százalékos csökkenést mutatott.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elsődleges becslésében egyelőre csak korlátozott információkat osztott meg a statisztikák alakulásáról. Az viszont már kiderült, hogy a feldolgozóipar minden szegmensében csökkenés figyelhető meg a termelés terén. Különösen drámai visszaesést tapasztaltak a járműgyártásban, valamint a villamos berendezések előállításában, amely magában foglalja a magyar gazdaság egyik kiemelt iparágát, az akkumulátorgyártást is. A KSH elemzése alapján a számítógépek, elektronikai és optikai termékek gyártása, valamint az élelmiszer, ital és dohányipar teljesítménye viszont csak mérsékelten csökkent az előző év hasonló időszakához viszonyítva.

Januárhoz képest sem mutat szebb képet az ágazat, hiszen 1,3 százalékos volt a csökkenés mértéke. Az ipari termelés az év első két hónapjában 6,4 százalékkal volt kisebb, mint 2024 azonos időszakában. Egy évvel ezelőtt is visszaeséssel indult az év az első két hónapban, de ilyen mértékű zuhanás nem történt, akkor mindössze 0,9 százalékos volt az elmaradás mértéke.

Related posts