Dollár-dübörgés és forint-feszültség: az iráni konfliktus komoly kihívások elé állítja a magyar valutát.

Ma az amerikai Juneteenth ünnep miatt zárva tartanak a tengerentúli tőzsdék, így a devizapiacon is alacsonyabb likviditással és visszafogott mozgásokkal indulhat a csütörtöki kereskedés. A befektetők figyelme inkább a közel-keleti geopolitikai feszültségekre és néhány európai jegybanki döntésre irányulhat. A forint eközben vegyes teljesítményt nyújt: miközben az euróval szemben a 403-as szinten stabilizálódott, a dollár ellenében gyengült, és 352 fölé került az árfolyam.
Csütörtökön a nemzetközi devizapiacokon mérsékelt aktivitásra lehet számítani, mivel az Egyesült Államokban Juneteenth ünnepe miatt munkaszüneti nap van. A New York-i tőzsde, a Nasdaq és az amerikai kötvénypiac zárva tart, ami alacsonyabb likviditást eredményezhet, különösen az észak-amerikai kereskedési időszakban. A makrogazdasági naptár sem kínál különösebb érdekességeket a mai napra, így a figyelem főként a közel-keleti geopolitikai eseményekre és az európai jegybanki döntésekre összpontosulhat.
A dollár az utóbbi 24 órában újra lendületet kapott, miután piaci híresztelések szerint az Egyesült Államok a hétvégén katonai lépéseket mérlegel Irán ellen.
A Közel-Keleten fokozódó feszültségek – különösen az iráni és izraeli légicsapások hetedik napján – ismét a dollár irányába terelték a biztonságot kereső befektetőket. Az amerikai valuta a jen, az euró és a svájci frank ellenében is erősödött, míg a kockázatkerülés következtében a feltörekvő devizák, köztük a forint, nyomás alá kerültek.
Jelenleg az USDHUF árfolyama 352,15 körüli szinten áll, ami napi 0,29%-os emelkedést tükröz. A mai kereskedés viszonylag szűk sávban zajlott, a legalacsonyabb árfolyam 350,94 forint, míg a legmagasabb 352,34 forintra emelkedett. A dollár erősödése mögött részben a közel-keleti geopolitikai feszültségek által generált megnövekedett biztonságkereslet áll. A hosszú távú trend azonban egyértelműen a forint felé hajlik: az év eleje óta a dollár-forint árfolyam több mint 11%-kal csökkent, míg az utolsó 52 hétben a visszaesés mértéke 4,3%-ra rúg.
A dollárindex 0,11 százalékos pluszban áll, heti szinten pedig közel 0,9 százalékos emelkedésben van - ez lenne a legerősebb heti teljesítménye január óta. A devizapiacokat ugyanakkor Powell Fed-elnök szerdai nyilatkozata is befolyásolta:
bár az irányadó kamat nem változott, Powell figyelmeztetett, hogy az árnyomások nyáron újra élénkülhetnek a Trump-adminisztráció vámintézkedései miatt.
A piac továbbra is két kamatvágást áraz 2025-re, de az elemzők szerint a szeptemberi döntés időzítése kérdéses lehet. Eközben viszont kiéleződhetnek a feszültségek a Fed és a Fehér Ház között: Donald Trump elnök rendre kamatvágást követel Jerome Powell elnökön.
A reggeli órákban az euró árfolyama 1,1455 körül mozog a dollárral szemben, ami 0,25 százalékos gyengülést jelent a nap során. A hét összesített adatai szerint az euró 0,8 százalékos csökkenést mutat, ami február óta nem tapasztalt jelenség.
Az angol font 1,3403 dolláron stagnál, a piac az angol jegybank (BoE) délutáni döntését várja - itt nem várható kamatváltozás, de a szavazati arányok okozhatnak meglepetést. A svájci frank 0,8199 dolláron forog, a piac 25 bázispontos kamatcsökkentésre számít az SNB részéről. A Norges Bank is ma tart kamatdöntést, de ez a norvég korona piacára korlátozott hatással bír.
A forint az euróval szemben gyengült az elmúlt napokban. A EURHUF árfolyam csütörtök reggel 403,44 körül alakul, amely kis mértékű, 0,06%-os napi erősödést jelent a magyar deviza számára. A hétfői gyengélkedés után kedden és szerdán a forint visszakapaszkodott a 403-404-es sávba, amely most is meghatározza a kereskedést.
Az utóbbi öt nap során a forint árfolyama körülbelül 2,5 forintos ingadozáson belül mozogott. A hét csúcspontja körülbelül 404,70 forintnál volt, míg a legalacsonyabb érték 401,50 forint alatt alakult. Érdemes figyelemmel kísérni az esetleges kitöréseket ebben a tartományban.
Az árfolyam év eleje óta 1,95%-os mínuszban van az euróval szemben, éves összevetésben azonban még mindig közel 2 százalékos erősödést mutat.
Az opciós piac adatai alapján csütörtökön két fontos lejárat befolyásolhatja a piacot az EURUSD pár esetében: 1,1475 és 1,1500 szinteken egyenként 1,2 milliárd euró körüli lejáratú opciók járnak le magyar idő szerint 16 órakor - derül ki a Reuters adataiból. Ezek akár rövid távú kilengéseket is hozhatnak az árfolyamban, de az amerikai piacok zárva tartása miatt a hatásuk mérsékelt maradhat.
A mai nap csendesebb kereskedési aktivitást jelez, amelyet főként a geopolitikai hírek és az európai kamatdöntések befolyásolhatnak. Az amerikai tőzsdék pénteki újbóli nyitása, valamint a közel-keleti események új lendületet adhatnak a devizapiacoknak.
A címlapkép egyedi illusztrációként szolgál. A kép forrása: Getty Images.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ