Brüsszel is túllépett a határain, és most végre szembenéz a lobbisták sűrűjével!
Az Európai Bizottság legújabb iránymutatásai értelmében a LIFE program keretében elérhető uniós zöld források nem alkalmazhatók lobbitevékenységekre. Ez a döntés komoly következményekkel járhat azon civil szervezetek számára, amelyek eddig ezeket a támogatásokat használták az EU környezetvédelmi politikájának alakításában.
Az új szabályozás értelmében a LIFE program keretében elérhető támogatások már nem használhatók olyan célokra, amelyek közvetlenül az EU-s tisztviselők vagy intézmények megcélzását szolgálják. Ez magában foglalja például a találkozók lebonyolítását vagy érdekképviseleti anyagok előállítását - értesült a Politico.
Az Európai Bizottság véleménye szerint az ilyen típusú lobbitevékenységek "hírnévbeli kockázatot" hordozhatnak magukban az EU számára.
Az NGO-k számára nyitva áll a lehetőség, hogy a jövőben is folytassanak kevésbé konfrontatív kommunikációs tevékenységeket. Ilyenek lehetnek például a szakpolitikai elemzések és tudományos anyagok kidolgozása, valamint rendezvények és képzések lebonyolítása, amelyek révén hatékonyan oszthatják meg tudásukat és tapasztalataikat.
A LIFE program keretein belül az Európai Unió több száz környezetvédelmi és klímaprojektet finanszíroz, szoros együttműködésben a tagállamokkal. E kezdeményezés célja, hogy támogassa az uniós politikák kialakítását és hatékony végrehajtását, hozzájárulva ezzel a fenntartható jövő megteremtéséhez.
A támogatott szervezetek most arra kényszerülnek, hogy módosítsák 2024-re vonatkozó munkaterveiket, hogy összhangban legyenek az új szabályozásokkal.
A zöld szervezetek képviselői szerint a döntés ellentmond a LIFE program alapvető céljainak, amelyek között szerepel az is, hogy az NGO-k hozzájáruljanak az EU döntéshozatali folyamataihoz.
A Bizottság lépése heves ellenállást váltott ki a környezetvédelmi civil szervezetek között. Egy brüsszeli NGO politikai menedzsere úgy fogalmazott, hogy a döntés "burkolt próbálkozás az NGO-k működési kereteinek beszűkítésére", és "súlyos aggodalmakat ébreszt a mögöttes szándékokkal kapcsolatban". Számos civil szervezet megerősítette a Politicónak, hogy hasonló tartalmú értesítést kaptak a Bizottság zöld projektekért felelős ügynökségétől, a CINEA-tól.
A zöld szervezetek azon álláspontjukat hangoztatják, hogy az új irányelvek veszélyeztetik a LIFE program alapvető elveit, különösen a vállalati lobbiérdekek hatékony ellensúlyozását.
A Bizottság határozata különösen komoly kihívások elé állíthatja azokat a kisebb szervezeteket, amelyek jelentős mértékben támaszkodnak az uniós támogatásokra. A felmerülő kritikák fényében a Bizottság környezetvédelmi főosztálya csütörtökön találkozóra hívja az érintett civil szervezeteket, hogy közösen átbeszéljék az új irányelvek gyakorlati végrehajtását.
A LIFE program átalakítása iránti igény már az európai parlamenti választási kampány során megjelent. A jobbközép Európai Néppárt (EPP) célkitűzései között szerepelt a civil szervezetek "nagyobb elszámoltathatósága és átláthatósága", különös figyelmet fordítva azokra, akik EU-s támogatásokhoz jutnak. Emellett a politikai spektrum más szegmenseiből is érkeztek hasonló hangok, miközben a szélsőjobboldali pártok már korábban is folyamatosan bírálják a zöld civil szervezetek uniós finanszírozását és lobbitevékenységét.