A születésszám drámai csökkenése következtében, Budapest egyik kerületében óvodák bezárásának lehetősége merülhet fel.


Ha a jövő hét folyamán a képviselők zöld lámpát adnak a polgármester javaslatának, akkor a gyermekellátás Rákospalota és Pestújhely területén tovább csökkenthet. A szülők határozottan elutasítják az óvodák bezárásának lehetőségét, miközben a város vezetése a kedvezőtlen születési statisztikákra hivatkozik.

A Rákospalotát, Pestújhelyt és Újpalotát magában foglaló XV. kerületi önkormányzat a hónap végén esedékes testületi ülésén egy vitatott lépésre készül. Csediné Németh Angéla, a kerület polgármestere (DK) javaslatot terjesztett elő, amelynek keretében a képviselők arról határoznak, hogy 2025. augusztus 31-ével két óvoda – a Hétszínvirág Összevont Óvoda Manóvár utcai tagóvodája és a Rákospalotai Összevont Óvoda, amely 1928 óta működik a Régi Fóti úton – bezárásra kerül. Ezen kívül további három óvodában is egy-egy csoport megszüntetését tervezik. Érdemes megjegyezni, hogy mindezek előtt már két éve három másik óvoda is bezárásra került.

Az érintett szülők elmondása szerint erről az intézményekben dolgozókat is csak múlt pénteken tájékoztatták, arra kérve őket, hogy erről ne kommunikáljanak a szülőkkel. A tavaly októberi számok szerint a Manóvár óvodába 67, a Régi Fóti útiba 65 gyerek jár jelenleg.

Budapest 23 kerülete közül mindössze háromban tapasztalható lakosságszám-növekedés az utóbbi években, amely elsősorban a beköltözéseknek köszönhető: ezek Újbuda, a XIII. kerület és Zugló. A XV. kerület, amely jelenleg 74 150 lakosával Budapest kilencedik legnépesebb kerülete, 2011-ben még közel 80 ezer fős lakossággal büszkélkedhetett.

A XV. kerületben az utóbbi évek statisztikái azt mutatják, hogy a születések száma körülbelül 600 körül mozog, ám aggasztó tendencia figyelhető meg: évről évre csökken a világra jövő gyermekek száma. Különösen érintettek azok a családok, akik albérletben élnek, és nem rendelkeznek bejelentett kerületi lakcímmel. Ezen családok gyermekeinek sorsa sokszor a költözés során eldől, hiszen egy idő után más településekre költöznek, így az óvodai beiratkozásuk is elmarad a kerületben. 2024-ben például mindössze 548 gyermek született, ami tovább fokozza a helyi közösség aggodalmait.

A születésszám helyi alakulása jelentős mértékben hozzájárul a népességfogyáshoz aminek az egyik legjobb indikátora, hogy évről évre hány gyermeket íratnak be az óvodákba. Az óvodai csoportok minimális, maximális és átlaglétszámát a köznevelésről szóló törvény melléklete határozza meg, melynek értelmében az óvodai csoportok minimális létszáma 13 fő, maximális létszáma 25 fő, az átlaglétszám 20 fő lehet. Az óvodai csoportra megállapított minimális létszámtól csak akkor lehet eltérni, ha azt az óvodai jogviszony nevelési év közben történő megszűnése indokolja. Az óvodai csoportok létszámát alapvetően a

A születési trendek következtében a rendelkezésre álló óvodai férőhelyek száma lényegesen meghaladja az óvodáskorú gyermekek létszámát. Ennek következtében az óvodavezetők mindent megtesznek annak érdekében, hogy minden intézménybe és csoportba minél több gyermeket be tudjanak írni. Ez a gyakorlat eltérő helyzeteket eredményez a körzetes és nem körzetes intézmények között, valamint számos csoportnál az átlagos létszám a kívánt szint alatt marad.

A kerület tavaly októberi statisztikái szerint a 16 óvoda közül 6 intézmény nem tudta elérni a 20 fős átlaglétszámot. A 85 csoportból 36 csoport, ami a csoportok 42,4%-át jelenti, szintén alulmúlta ezt a létszámot. Ezen belül 12 csoportban mindössze 15 fő vagy annál kevesebb gyerek volt, míg 24 csoportban a létszám 16 és 19 fő között alakult.

Lehoczki Ádám frakcióvezetőhöz is eljutottak a szülők aggodalmai, amely kapcsán két fontos pontot emelt ki. Először is hangsúlyozta, hogy a problémák már régóta fennállnak, és a városvezetés felelőssége, hogy ne tudta a kerületet vonzóvá tenni a kisgyermekes családok számára. Másodszor, kritikát fogalmazott meg a kapkodó döntéshozatali stílussal kapcsolatban, amely során az érintetteket csak az utolsó pillanatban értesítik, majd sürgősen keresztülviszik az ügyet a testületen. Ezen tényezők miatt szinte biztosra veszi, hogy ebben a formában nem fogják megszavazni az óvodák bezárását.

A közelmúltban Csepelen is hasonló helyzet alakult ki, ahol nyáron hat óvoda bezárására kerül sor. A korábban fideszes irányítás alatt álló, azonban mostanra megváltozott, jobboldali városvezetés azzal indokolta a lépést, hogy a gyerekek és pedagógusok számának csökkenése vált szükségessé.

A 2021/22-es nevelési évtől napjainkig összesen 12 óvodai csoport szűnt meg. A Régi Fóti úti óvoda már a 2023-as bezárási listán is feltűnt, de akkor még megúszta a sorsát. A gyermeklétszám folyamatos csökkenése miatt a XV. kerületben nemcsak két újabb óvoda bezárását tervezik, hanem új óvodai körzethatárok kijelölésére is szükség lesz. A képviselő-testület április 24-ig tűzte ki ezt a feladatot a saját naptárába.

Az ügyben szerettük volna megtudni az önkormányzat álláspontját is arról érdeklődve, hogy összesen hány óvodai alkalmazottat érinthet a döntés, lesz-e elbocsájtás, illetve, hogy az óvodák épületeit hogyan kívánják ősztől hasznosítani. Cikkünk megjelenéséig nem kaptunk válaszokat.

Related posts