Bár a Hezbollahhal kötött tűzszünet már életbe lépett, Izrael figyelmeztette a libanoni lakosságot, hogy egyelőre ne induljanak haza.
Újabb részletek derültek ki az Izrael és a Hezbollah között szerdán életbe lépett tűzszünetről. A megállapodást Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök jelentette be kedden, majd nem sokkal később Joe Biden amerikai elnök is beszélt róla.
A tűzszünetet állandónak szánják az amerikaiak. A megállapodás alapján 60 napja van Izraelnek és a Hezbollahnak, hogy kivonja katonáit a délen a kék vonal, északon pedig a Litani folyó által határolt régióból. A kék vonal a Libanon és Izrael közötti nemhivatalos határt jelenti.
A Hezbollah-harcosok távozását követően várhatóan körülbelül 5000 libanoni katona lép a helyükre. Azonban felmerül a kérdés, hogy egy esetleges konfliktus során a libanoni hadsereg mennyire lesz hajlandó és képes szembenézni a Hezbollah erőivel.
A tűzszünet betartását a jövőben az Egyesült Államok és Franciaország is figyelemmel kíséri. Eddig a feladatot három szereplő, nevezetesen Izrael, a Hezbollah és az ENSZ libanoni békefenntartó kontingense (Unifil) látta el. Mostantól azonban a két nyugati atomhatalom is csatlakozik ehhez a fontos feladathoz.
Netanjahu bejelentette, Izrael továbbra is igényt tart rá, hogy válaszolhasson a jogsértésekre. Emiatt katonailag fellépnek majd, ha a Hezbollah megpróbál fegyverkezni, rakétákat használ vagy elkezdi újjáépíteni az infrastruktúrát. Az izraeli miniszterelnök azt mondta, ezt az igényüket az amerikaiak is tudomásul vették.
A tűzszünet helyi idő szerint hajnali 4 órakor lépett életbe. Ezt követően az izraeli hadsereg közleményt adott ki, amelyben arra figyelmeztették a Dél-Libanonban élő civileket, hogy még ne térjenek vissza otthonaikba. Az üzenet hangsúlyozta, hogy az izraeli hadsereg továbbra is aktívan jelen lesz a térségben, így a lakosok biztonsága érdekében érdemes várniuk a hazatéréssel. A hatóságok ígéretet tettek arra, hogy tájékoztatni fogják őket, amint a visszatérés biztonságosnak tekinthető.
Izrael és az Irán által támogatott siíta Hezbollah közötti fegyveres konfliktus több mint egy éve zajlik. A Hezbollah első rakétatámadásaira Izrael szárazföldi invázióval válaszolt, és az izraeli katonák szeptemberben léptek be Libanon területére. Ezen kívül jelentős légicsapásokat hajtottak végre Bejrút külvárosainak területén. (forrás: BBC)