"Amerika újjászületett!" - Trump bemutatta első beszédét a kongresszusban.


"Amerika újjászületett!" - jelentette ki Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke a washingtoni kongresszusban, majd kiegészítette: "az amerikai álom megállíthatatlanul halad előre."

Az elnök első beszédét tartotta a kongresszusban azóta, hogy januárban megkezdte második ciklusát. A teremben feszült volt a hangulat: rögtön azután, hogy Trump elmondta első mondatait, Al Green demokrata képviselőt bekiabálásai miatt kivezették. Green távozását nagy ováció fogadta a republikánus képviselők részéről, akik felállva tapsoltak, majd azt skandálták, hogy "USA".

A rövid szünet után Trump a novemberi választások során elért győzelmét ünnepelte, amelyet olyan felhatalmazásnak titulált, "amilyenre hosszú évtizedek óta nem volt példa". Ezt követően részletesen ismertette az elmúlt hat hét "bátor" lépéseit, amelyek között szerepelt az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás felfüggesztése, a Mexikóra, Kanadára és Kínára kivetett vámok, valamint a Mexikói-öböl nevének Amerika-öbölre való változtatása.

Ahogy fogalmazott, "a legfontosabb célja", hogy "megmentse a gazdaságot" és "megkönnyebbülést" biztosítson a dolgozó családok számára. Elődjét, Joe Bident a történelem leggyengébb amerikai elnökeként emlegette, és azt állította, hogy az előző adminisztráció "gazdasági válságot és inflációs rémálmot" idézett elő. Hozzátette: mindennap azon fáradozik, hogy ezt a helyzetet megfordítsa, és "Amerikát újra elérhetővé tegye".

Trump ezután bejelentette, hogy kormánya "véget vet az adófizetők nehezen megkeresett dollárjainak égbekiáltó pazarlásának". "Ennek érdekében létrehoztam a vadonatúj minisztériumot, amely a kormányzati hatékonyságért felel" - mondta, utalva a beszédet megtisztelő Elon Musk által irányított testületre. Emellett megígérte, hogy "egyensúlyba hozza" a költségvetést, és adócsökkentést ígért "mindenki számára".

Az elnök később a közvetlen szomszédaira és Kínára bevezetett vámokra is kitért, hangsúlyozva, hogy ezek az intézkedések az amerikai autóipar fellendítését szolgálják. Ezt követően éles kritikát fogalmazott meg az Európai Unióval, Indiával, Mexikóval és Brazíliával szemben, kijelentve, hogy „sok más ország” kereskedelmi politikája is igazságtalan az amerikai érdekekkel szemben.

Hosszú évtizedek óta a világ minden táján a nemzetek manipuláltak minket, és ezt a helyzetet nem tűrhetjük el tovább.

- fogalmazott, kifejtette gondolatait.

Trump szavai szerint a vámok nem csupán az amerikai munkahelyek megóvásáról szólnak, hanem nemzetünk szellemi és kulturális örökségének védelméről is. Hozzátette, hogy bár a vámok bevezetése okozhat némi káoszt, ez számunkra nem jelent problémát.

A határvédelmi intézkedések megerősítéséről is beszélt. "Mexikónak és Kanadának sokkal aktívabban kell fellépnie a határainkon át érkező fentanil megállítása érdekében" - mondta, majd arra kérte a kongresszust, hogy támogassa a benyújtott törvényjavaslatot a határőrizet szigorításáról. "Elküldtem a kongresszusnak egy alapos finanszírozási kérelmet, amelyben részletesen kifejtem, hogyan fogjuk felszámolni ezeket a fenyegetéseket, miként védjük meg hazánkat, és hogyan tervezzük végrehajtani az amerikai történelem legnagyobb kitoloncolási akcióját" - tette hozzá.

Trump több mint másfél órás beszéde alatt a grönlandi néphez is szólt. "Határozottan támogatjuk az önök jogát arra, hogy saját jövőjüket alakítsák" – hangsúlyozta. Hozzátette, hogy az Egyesült Államok szívesen fogadná őket, ha úgy döntenének, hogy csatlakoznának. Trump kiemelte, hogy Grönland stratégiai jelentősége miatt elengedhetetlen az Egyesült Államok nemzetbiztonsága és a globális biztonság szempontjából. A Dánia autonóm területeként ismert szigettel kapcsolatban pedig megjegyezte: "Úgy vélem, végül meg fogjuk szerezni. Így vagy úgy, de el fog jönni az idő, amikor a miénk lesz."

Ezt követően Panamát említette: "A kormányom célja a Panama-csatorna visszaszerzése, és már megkezdtük ezt a folyamatot" - mondta, majd hozzátette, hogy "éppen ma érkezett a hír, miszerint egy jelentős amerikai cég megvásárolja a csatorna körüli két kikötőt."

A beszélgetés végén a Közel-Kelet és Ukrajna helyzete is terítékre került. Trump Izrael ügyében hangsúlyozta, hogy célja a gázai túszok "visszaállítása", valamint méltatta az első hivatali időszakában aláírt Ábrahám-egyezményt. "Ez az alap lehetőséget ad a jövő építésére" – fogalmazott.

„Fáradhatatlanul dolgozom azon, hogy véget vessünk az ukrajnai brutális konfliktusnak” - nyilatkozta később. Ezt követően kritizálta Európát, jelezve, hogy a kontinens több forrást fordított az orosz olaj megvásárlására, mint Ukrajna támogatására. Ezzel szemben - folytatta - az Egyesült Államok több százmilliárd dollár értékű segélyt nyújtott Ukrajnának. A beszélgetés végén megemlítette, hogy kedden levelet kapott Zelenszkij ukrán elnöktől, aki kifejezte szándékát, hogy aláírja az ukrán ásványkincsekről szóló megállapodást, ezzel is hozzájárulva a háború befejezéséhez.

Beszéde végén Trump hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok "a legmeghatározóbb civilizációvá" válik, amely "a legkiválóbb életminőséget" fogja nyújtani. Ezen felül megígérte, hogy az amerikai zászlót a Mars felszínére is kitűzik.

Related posts