Az abszint zöldesen csillogó folyadéka és a bájos örömlányok társasága hozott némi vigaszt az arisztokrata törpe szívébe.
Hatottak rá a japán fametszetek, az impresszionizmus és kedvenc Van Gogh-ja is, de életét megkeserítette degeneratív betegsége. Megtalálta társaságát, de apja kitagadta, az alkohol és lelki törékenysége pedig jócskán lerövidítette életét. Ma ünnepeljük Henri de Toulouse-Lautrec születésnapját.
Henri de Toulouse-Lautrec a posztimpresszionizmus jeles képviselője volt, aki sok kortársával ellentétben már életében sikeresnek számított. Picasso az ő képeivel díszítette háza falát, és személye is nagy népszerűségnek örvendett bohém társaságában. Nem úgy gazdag arisztokrata családja körében, apja ugyanis lemondott róla, mikor kiderült, hogy súlyos genetikai rendellenességben szenved. Torzult teste kamaszkorában vált igazán szembetűnővé: kifejlett férfias törzse rövid végtagokban végződött, feje pedig az átlagosnál nagyobb volt.
Apja ugyan elhidegült tőle, de édesanyjával rövid élete végéig szeretetteljes kapcsolatuk volt. A nők mindig jobban megértették, plakátszerű festményei főszereplői is főleg éjszakai pillangók, fizetett széplányok, akiknek társaságát ő is élvezte. De ennek nem szexuális túlfűtöttség volt az oka, hanem betegsége. Az emberekből általában viszolygást váltott ki alacsony termete és furcsa arányai, de az örömlányok bárkivel, így vele is szeretetteljesen viselkedtek. Tehát a legtöbb idejét velük töltötte lokálokban, bárokban énekesek, színészek, komédiások között. Nagyon extrovertált, társasági ember volt sok baráttal, jó étvággyal és sok abszinttal a poharában. Szerették, mert híres volt humoráról és szellemességéről.
Toulouse-Lautrec már fiatal korában felfedezte a rajzolás és a festés iránti szenvedélyét. Ha alaposabban megvizsgáljuk például a Moulin Rouge plakátjait, könnyen észrevehetjük, hogy mennyi elnagyolt részlet és aránytalanság jellemzi ezeket a műveket. Mégsem a precíz és realista ábrázolás teszi őket értékessé a művészettörténészek szemében, hanem a színek vibrálása és a hangulatos kavalkád, amelyet ő elsőként örökített meg a Montmartre mulatóiról és azok színes karaktereiről.
35 éves korában súlyos lelki válsággal és alkoholproblémákkal küzdött, így idegszanatóriumi kezelésre volt szüksége. Átmenetileg javult az állapota, de amikor elhagyta a kezelést, sajnos újra az alkoholhoz nyúlt. Végül a szifilisz következtében hunyt el 37 éves korában, családja egyik kastélyában. Születésnapján emlékezzünk meg róla egy kvíz keretében!