A szélsőjobboldali AfD várhatóan csatlakozik a Hazafiak Európáért csoporthoz a német választások eredményeként.


Biztosat még nem lehet mondani, de érdekes lesz látni a német választási eredményét jövő vasárnap - mondta Marine Le Pen pártjának egyik képviselője. Komoly esélye van annak, hogy a német szélsőjobb csatlakozzon a radikális patrióta frakcióhoz, de vannak még akadályai.

Több megbízható forrás is megerősítette az Euronewsnak, hogy a frakció körében jelenleg aktívan tárgyalják az ötletet, bár konkrét ütemterv még nem készült el a lehetséges egyeztetésekre. Az biztos, hogy a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) párt csatlakozásának esélyei jelentősen megnőttek, különösen a február 23-i német szövetségi választások után, amikor a Hazafiak Európáért (PfE) képviselőcsoporthoz való csatlakozás lehetősége is napirendre kerülhet az Európai Parlament keretein belül.

A PfE most a harmadik legjelentősebb frakció az Európai Parlamentben, 86 képviselővel 13 különböző uniós tagállamból. E frakció tagjai között megtalálható a francia Rassemblement National (RN), az olasz Lega, valamint a magyar Fidesz képviselői is. A tömörülés egyik kulcsfigurája, Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, határozottan kiállt a párt mellett, különösen amikor a múlt héten Budapesten fogadta az AfD társelnökét, Alice Weidelt.

"Határozottan nyilvánvaló, hogy az AfD képviseli a jövőt" - jelentette ki Orbán, hangsúlyozva a két párt közötti egyre szorosabb együttműködést, különösen a migrációs kérdések terén.

Orbán és más politikai vezetők a Patrióták legutóbbi madridi összejövetelén kifejezték, hogy céljuk egyesíteni az Európa-szerte hasonló ideológiát valló pártokat. Ennek keretében igyekeznek megnyerni a nemzeti választásokat, és erősíteni befolyásukat az uniós kormányokban. A végső ambíciójuk, hogy politikai elképzeléseik "új normává" váljanak Brüsszelben.

Hermann Tertsch, a spanyol Patrióták európai parlamenti képviselője az Euronewsnak nyilatkozva hangsúlyozta: "A konzervatív, hazafias és szuverenista erők között egyértelmű és megállíthatatlan irányba mutat az egység. Bár senki sem tudja pontosan megmondani, mikor következik be ez a változás, a fejlődés üteme kétségkívül felgyorsult az utóbbi időben. A Hazafiak körében a korábbi fenntartások már jelentősen csökkentek" - tette hozzá, utalva a párton belüli átalakulási folyamatra.

Egy újabb jelzés a jövőbeli együttműködés lehetőségéről a múlt héten Strasbourgból érkezett. Az AfD és az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) küldöttségének vezetői bejelentették, hogy egy közös "új kezdeményezés" keretében terveznek bemutatót tartani. Azonban az utolsó pillanatban váratlanul lemondták a rendezvényt.

Az előző parlamenti ciklus során az AfD az Identitás és Demokrácia (ID) frakció részeként működött együtt különböző politikai erőkkel, amelyek mára már a Patrióta csoportban találhatóak. Ezek között szerepel az olasz Lega, amely Matteo Salvini vezetésével ismert, továbbá a francia Rassemblement National (RN) és az osztrák Szabadságpárt (FPÖ) is.

A német küldöttséget azonban közvetlenül a tavalyi európai parlamenti választások előtt kizárták a csoportból, miután fő jelöltje, Maximilian Krah kénytelen volt lemondani a vezető testületből kémkedés, korrupció és a Waffen-SS náci katonai szervezetről tett ellentmondásos megjegyzései miatt.

Az egyik legkritikusabb párt a francia Rassemblement National volt, amely úgy értékelte, hogy az AfD egyes tagjai komoly vörös vonalat léptek át azzal, hogy kijelentették, hogy nem minden SS-tag volt bűnöző, és arról beszéltek, hogy tervezik az újonnan honosított németek kiutasítását az országból.

Jelenleg a francia párt, az RN, az AfD belépésének legfőbb ellenzője – állította egy forrás az Euronewsnak. A forrás szerint a csoporton belül létezik egy olyan blokk, amely kifejezetten ellenáll az AfD-nek. "Ha az AfD valódi politikai felelősséget kíván vállalni Németországban és az EU-n belül, akkor először is rendet kell tennie a saját soraiban" – tette hozzá az RN egyik másik képviselője, aki névtelenséget kért.

Az ajtó a közeljövőben talán megnyílik, különösen miután a vitatott és feszültségeket keltő Maximilian Krah eltávolították az AfD delegációjából. Most már a független képviselők között foglal helyet, és az AfD új remigrációs tervei között nincs helye a külföldi eredetű német állampolgároknak.

"A jövőbeli szerepét az AfD-nek kell bizonyítania, hogy képes-e tanulni a múlt hibáiból, amelyeket korábban elfogadhatatlannak ítéltünk" - nyilatkozta a francia képviselő, hozzátéve, hogy "izgalmas lesz figyelemmel kísérni az AfD teljesítményét a német választások során."

Ebben a döntésben az Le Pen-párt álláspontja kulcsfontosságú lesz, mivel a legnagyobb küldöttséggel rendelkezik a Patrióta frakción belül, ahol egyhangúságra van szükség új tagok felvételéhez - jelezte a csoport szóvivője.

Az AfD a németországi EP-választások során a szavazatok 15,90%-át szerezte meg, ami lehetővé tette számukra, hogy 15 képviselőt küldjenek Strasbourgba. Ezzel a számukkal eggyel több mandátumot nyertek, mint a kormányzó szociáldemokraták. A párt ezt követően új frakciót alakított az Európai Parlament keretein belül, amely a Szuverén Nemzetek Európája (ESN) nevet viseli. Jelenleg a frakcióhoz nyolc különböző országból mindössze 26 képviselő tartozik, így ez a csoport a legkisebb a parlamenti ülésteremben.

Egy képviselőcsoport létrehozásához minimum hét tagállamból szükséges legalább 23 EP-képviselő egyesítése. Amennyiben az AfD, mint a frakció domináns ereje, távozna, az ESN jövője bizonytalan lenne. Ilyen esetben felmerül a kérdés, hogy a képviselőcsoport elhagyott tagjai csatlakoznának-e a német szélsőjobboldalhoz, a Patrióták családjához, ezzel pedig tovább növelhetnék annak befolyását.

Bár a Patriótákhoz való csatlakozás jelentős mértékben fokozhatná az AfD befolyását az európai politikai diskurzusban, a képviselők számára ez akár hátrányos következményekkel is járhat. Egy frakció fő delegációjának tagjává válni ugyanis nemcsak megnövelt támogatást jelent a Parlament részéről, hanem több lehetőséget is ad a plenáris üléseken való felszólalásra.

Ha az AfD megmarad a kis ESN-csoportban, azon belül a legnagyobb küldöttség maradna. Ezáltal tagjai több felszólalási lehetőséget kapnának és több finanszírozáshoz jutnának, mintha csak egy lennének több küldöttség között egy olyan nagy csoportban, mint a Hazafiak Európáért - magyarázta egy forrás az Euronewsnak. Ezért a lehetőségek között az is szerepel, hogy végül az AfD veti el a csatlakozás gondolatát.

Related posts