A rendőrség felszólítja a közlekedőket, hogy tartsák tiszteletben a tüntetők jogait, és kerüljék az erőszakos cselekedeteket.


Kedden ismételten gyűlést tartanak az Erzsébet hídnál, ami várhatóan jelentős közlekedési fennakadásokat okoz Budapest területén április 8-án, 17 órától kezdődően. Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő eredeti javaslata, mely szerint 24 órás közlekedésblokádot terveztek, nem kapta meg a Budapesti Rendőr-főkapitányság engedélyét, ezért a demonstrálók csupán hajnali 4 óráig gyakorolhatják gyülekezési jogukat.

A főváros közlekedését keddenként órákra megbénító tüntetők április 8-án 17 órától másnap 22 óráig újabb gyűlést jelentettek be az Erzsébet hídra, amivel 29 órán keresztül akarták blokkolni a közlekedést - áll a Budapesti Rendőr-főkapitányság közleményében.

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő az április elsején tartott tüntetésén jelentette be maratoni hosszúságú tiltakozó akciójának tervét.

A gyülekezési jogról szóló törvény értelmében Budapest rendőrfőkapitánya korlátozó határozatot adott ki, amely meghatározza, hogy a gyűlés április 9-én reggel 4 óráig zajlik az Erzsébet hídon. A BRFK döntését a Kúria megerősítette, így az továbbra is érvényben marad.

A rendőrség bejelentette:

Egy vonulásos gyűlés miatt ugyanezen a napon 16 és 17 óra között Budapest V. és VIII. kerületében, a Mikszáth Kálmán tér - Reviczky utca - Baross utca - Múzeum körút - Astoria - Kossuth Lajos utca - Szabad sajtó út útvonalat szakaszosan zárják le.

Az elmúlt hetek tapasztalatai alapján a bejelentett és tudomásul vett gyűlések alatt a résztvevők többször jogellenesen foglaltak el hidakat és egyéb közterületeket. Amennyiben újra erre kerülne sor, arra kérjük a városban közlekedőket, hogy ne ragadtassák magukat erőszakos cselekményekre; a konfliktusok elkerülése érdekében kísérjék figyelemmel a rendőrség honlapját, ahol az esetleges további közlekedési fennakadásokról folyamatosan tájékoztatást adunk

A Budapesti Rendőr-főkapitányság hangsúlyozza, hogy a hatályos jogszabályok keretein belül mindenkinek garantált a jog a békés gyülekezésre és a véleménynyilvánításra. Ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy a jogsértéseket elkövetőkkel szemben szükséges lépéseket fog tenni.

A jelenlegi tiltakozások sora március közepén indult, amikor az Országgyűlés sürgősségi eljárásban megszavazta azt a javaslatot, amely a gyülekezési jog szűkítését célozta, lehetőséget adva a Pride események korlátozására. Azóta Budapesten számos jelentős demonstráció zajlott, ahol a résztvevők gyakran hídfoglaló akciókkal is kifejezték elégedetlenségüket.

A demonstrációk szervezői úgy vélik, hogy az új szabályozás nem csupán a Pride eseményeket célozza meg, hanem általánosan alkalmas arra, hogy elhallgattassa a kritikus hangokat és korlátozza a gyülekezési jogokat. Az új törvény ellenzői aggódnak amiatt, hogy a hatalom lassan, de biztosan aláássa a véleménynyilvánítás alapvető demokratikus jogait.

Related posts