A Neoton Família Sztárjai énekese, aki már túl van a 70. életévén, még mindig energikus és aktívan részt vesz a zenei életben.
A Neotonnal 1983-ban megnyerték a Yamaha fesztivált, de az amerikai karrier lehetősége végül nem valósulhatott meg.
Négy-öt éves lehettem, amikor felfedeztem édesapám gitárját a falon. Fiatal korában rengeteget játszott rajta, és amikor a lányoknak szerenádot adott, gyakran dobtak neki egy-egy szalagot, amit a hangszerére kötött. Egy nap magamhoz vettem a gitárt, és ahogy egyre több időt töltöttem vele, egyre inkább magával ragadott a zene világa. Édesapám észrevette az érdeklődésemet, és elkezdett tanítani. Édesanyám pedig a Filmgyárban dolgozott korrepetitorként, énekeseket segített, így szinte elkerülhetetlen volt, hogy a zene iránti szenvedélyem kibontakozzon.
Hogyan idézi fel a tizenéves éveit? Milyen emlékek és élmények maradtak meg benne ebből az időszakból?
A Népstadion közelében nőttem fel, és sosem vágytam arra, hogy csibész legyek, mert a zene vonzott a legjobban. A szomszédos munkásszállón számtalan fiatal élt, sokszor feszültségek adódtak közöttük, és akadtak komoly verekedések is, de én sosem vettem részt ezekben. Inkább a gitárommal töltöttem az időmet. Dalokat írtunk, és végül zenekart is alapítottunk. Az első együttesem a Metropol volt, amellyel 1968-ban léptem először a profi zenei életbe, amikor Balatonlellén, a Vörös Csillag étteremben zenéltünk a nyári szezon alatt. Később több formációban is játszottam, míg 1980-ban a Neoton Famíliához csatlakoztam.
A siker útja évtizedek óta íródik, és azóta is töretlen népszerűség övezi őket. Érez még valamilyen hiányt ezzel kapcsolatban?
A Neotonnal 1983-ban megnyertük a Yamaha fesztivált, ami akkoriban a legnagyobb zenei esemény volt, ahol a világ minden tájáról érkeztek tehetséges előadók. A Holnap hajnalig című dalunk angol nyelvű verziójával arattunk sikert. Nem sokkal a győzelem után értesültünk róla, hogy Phil Collins New Yorkban tartózkodik, és majdnem befejezte az új albumát. Felmerült a lehetőség, hogy ellátogassunk hozzá, hogy felvegyük a dalokat, de végül nem tudtunk elutazni az Egyesült Államokba. Az útlevél és a vízum ügyintézése során akadtak nehézségek, de a legnagyobb visszatartó erő az volt, hogy itthon azt mondták: nem lenne előnyös, ha elutaznánk, hiszen mi történne a családunkkal. Később, amikor a világszerte elismert Bob Heatlie-val dolgoztunk, szintén nem mi mentünk Angliába, hanem ő látogatott el hozzánk, és itthon rögzítettük az első Ádám-Éva lemezt.
A Neoton legikonikusabb dalai az évek múlásával is megőrizték slágerstátuszukat. Mi rejlik a sikerük mögött?
Ezek a dalok folyamatosan jelen vannak az életünkben, és természetesen a közönségünk szívéhez is eljutnak. Még a legkönnyedebb slágereknek is mély üzenete van, ami talán a sikerük egyik titka. A másik kulcs a yacht rock: a nyolcvanas években a slágerírók felfedezték, hogy érdemes kiváló jazz zenészeket bevonni a dalok megkomponálásába, így a legtehetségesebbek kezdtek el dolgozni ebben a stílusban is. Mi is ezt a zenét hallgattuk, és talán ezért olyan különlegesek a mi dalaik is.
- Túl a hetvenen, hogy bírja fizikailag a koncertek és a próbák sorozatát?
Ebben a korszakban különösen fontos, hogy az ember a legjobb fizikai formáját hozza. Elengedhetetlen, hogy aktív legyek, hogy bírjam a mindennapokat! Hetente két-három alkalommal edzek a saját kis konditermemben, amit otthon teremtettem meg. Őszintén, sokkal motiváltabb vagyok a mozgásra, mivel van egy saját szobám, ahol könnyen hozzáférek mindenhez, amire szükségem van.
A családja szépen lassan hozzászokott a hírességgel járó életformához.
- Összetartó család vagyunk, nagyon sok időt töltünk együtt, és szeretünk is együtt lenni. Azokért az élményekért érdemes igazán élni, amiket a családdal közösen gyűjtünk. Sokáig éltünk egy fedél alatt a felségemmel, Ildikóval, a három lányommal, Anitával, Katával és Zsófival, valamint párjaikkal és az ő gyermekeikkel. Ez ma már nincs így, de minden alkalmat megragadunk, hogy találkozzunk.
- Erre kiváló lehetőséget nyújthat egy izgalmas családi sítúra.
- Én huszonéves koromtól korcsolyáztam és jégkorongoztam, a síelést sokáig nem akartam kipróbálni. Egy barátom végül rábeszélt, azóta pedig volt olyan tél, hogy ötször utaztam ki az Alpokba. Az élményt szerettem volna megosztani a családdal is, és végül mindenkit megtanítottam síelni. Idén történt meg először, hogy mind a hat unokámmal egyszerre mentünk el síelni. A legkisebb unokám négy és fél évesen ismerkedett meg ezzel a sporttal, vagyis tényleg nem lehet elég korán elkezdeni.
A család és a zene egy örökké tartó szenvedély, amely összeköti a szíveket és felemeli a lelkeket.
- És ez így is marad most már! Fontos, hogy legyenek nagy célok a zenekar előtt is, mert ez hajt minket még tovább előre. Eddigi pályafutásunk legnagyobb koncertjére készülünk, és a január 10-i dátumig most már nincs megállás, már nem lehet lazítani. A koronavírus-járvány előtt évi 70-80 koncertünk volt, és azt mondtam, kezdem már nem bírni, jó lenne, kevesebb lenne. Aztán bejött a Covid, ültünk otthon, és akkor már úgy fogalmaztam: nem vagyok normális, hogy ilyeneket kívánok...
- Mivel szeretnék meglepni a rajongóikat a Finálé című koncerten?
A legnagyobb slágerek természetesen el fognak hangzani, hiszen a közönség ezt várja tőlünk, de számos dalt új köntösbe bújtatva mutatunk be, eltérve a megszokottól. Sőt, nem zárkózunk el attól sem, hogy egy-két vadonatúj számot is összehozzunk. A látvány világáért Csepregi Éva és fia, Heatlie Dávid felel, akivel folyamatosan tartjuk a kapcsolatot, és mindig megosztjuk egymással az ötleteinket. Ha látok egy inspiráló koncertet, azonnal felhívom őt, hogy átbeszéljük a látottakat. Közös témáink között a zene mellett a foci is szerepel, ami szintén sok izgalmas beszélgetés alapját adja.
Persze, szívesen segítek! Itt egy egyedi névjegy szöveg: --- **Névjegy** **Név:** [Saját Neved] **Pozíció:** [Pozíciód] **Cég:** [Céged Neve] **Telefonszám:** [Telefonszámod] **E-mail:** [E-mail címed] **Weboldal:** [Weboldalad URL-je] **Cím:** [Iroda címe] **Rólam:** Szenvedélyesen hiszek abban, hogy a kreativitás és a precizitás egyesítése az alapja a sikeres projekteknek. Több éves tapasztalattal rendelkezem a [szakterület] területén, és folyamatosan keresem az új kihívásokat. Szabadidőmben szeretek olvasni, utazni és új ízeket felfedezni. **Kapcsolat:** Nyitott vagyok az új lehetőségekre, együttműködésekre és inspiráló beszélgetésekre. Ne habozz, keress meg! --- Ezt a sablont könnyedén testre szabhatod a saját adataiddal és stílusoddal. Ha bármilyen más részletet szeretnél hozzáadni vagy módosítani, csak szólj!
Végvári Ádám, aki 1951-ben látta meg a napvilágot, a főváros 14. kerületének szívében, Zuglóban nőtt fel. Iskolai tanulmányait a Petrick Lajos Vegyipari Technikumban végezte, ahol vegyészi diplomát szerzett. Zenei karrierjét a Metropol együttes színpadán kezdte, majd 1970-től a Volán zenekarban folytatta pályafutását. 1972-től hat évig az Universal tagjaként aratott sikereket, ezt követően pedig egy rövid időre a Gemini együtteshez csatlakozott. 1979-ben a Kati és a Kerek Perec zenekarban játszott, majd 1980-ban belépett a neves Neoton Família együttesbe, ahol 1990-ig tartózkodott. Ezt követően Csepregi Évával, Baracs Jánossal, valamint Schäffer Edinával és Rajcs Renátával megalapították az Éva Neoton zenekart. 1994-ben Baracs Jánossal és Lukács Ákossal együtt létrehozták az Ádám’s Family formációt, majd 2005-től a Neoton Família Sztárjai zenekar tagjaként folytatta pályafutását.