Fedezd fel a Platon Karataev legújabb dalainak varázslatos világát, amelyek most debütálnak! A lemezpremier izgalmas eseménye körül forog minden, és a Nap fénye alatt bontakozik ki a zene különleges élménye. Ne hagyd ki ezt a felejthetetlen pillanatot!

A "Napkötöző" című album premierje exkluzívan a 24.hu-n lesz hallható, de a dalokat hamarosan a Budapest Park színpadán is élvezheti a közönség!
Kilenc évvel ezelőtt, 2016-ban alakult meg az egy Lev Tolsztoj-karakter nevét kölcsönző Platon Karataev, ami az elmúlt időszakban a legrangosabb magyarországi színpadok, az Akvárium, a MÜPA, és az A38 mellett a Roadburn, a Repeerbahn, illetve a Liverpool Sound City fesztiválokon is feltűntek.
Első albumuk, a For Her (2017), azonnal a nemzetközi zenei színtér középpontjába emelte a zenekart. Ezt követően az Atoms (2020) és a Fonogram-díjat nyert Partért kiáltó (2022) megjelenése után a banda fokozatosan elérte azt a sajátos hangzást és lírai világot, amely mára már több gimnáziumban is érettségi tétellé avanzsált dalait jellemzi. Legújabb lemezük, a most debütáló Napkötöző, ezt az egyedi zenei irányt képviseli.
A negyvennégy perces tartalom először a 24.hu platformján hallgatható meg.
A "Partért kiáltó" ellentéteként a zenekar legújabb albuma a tüzet állítja a középpontba, és ezt az izgalmas új anyagot május 9-én mutatják be a Budapest Parkban. Az esemény különlegességét fokozza, hogy az ötvenedik születésnapját ünneplő Vágtázó Halottkémek is részt vesznek a koncerten, így egy igazán emlékezetes estére készülhetünk.
Az anyag címéről, illetve mondanivalójáról Balla Gergely így mesélt:
A Napkötöző szót egy Várkonyi Nándor könyvben találtam - Dél-Amerikában az inkák nevezték így azt a szakrális követ, mellyel a napfordulókat határozták meg. Azt érzem, hogy a Partért kiáltó lemezhez képest mindenben előre tudtunk lépni: a szövegek még misztikusabbak és enigmatikusabbak lettek, a dalszerkezetek rendhagyóbbak, a hangszerelés gazdagabb és a dallamvezetés is változott. Mégis egy természetes folytatásként hat nekem az előző anyag után.
„Ez egyedülálló pillanat,” mondta a gitáros-énekes-dalszerző, majd hozzáfűzte, hogy egy új album megjelenése mindig egy korszak végéhez érkezik a zenekar történetében, ugyanakkor egy izgalmas új fejezet kezdetét is jelenti.
A lemez zárósoraként a Tabula Smaragdina idézete zárja le ezt az utazást: amit a Nap műveletéről mondtam, most véglegesen befejeztem. Ezek a dalok a Nap körüli táncot járják, és bár ezzel a zárással búcsúzunk, ez a szimbólum biztosan újra felbukkan majd a jövőbeli alkotásokban. Olyan gazdag és időtlen, hogy megkerülhetetlen, mindig is ott volt, van és lesz az emberi létezés szövetében. A Nap, mint a legmélyebb és legmagasabb esszencia, a teremtő erő, a fény, a rend, az energia és az isteni jelenlét megtestesülése. Belső fény, megújulás, örök körforgás – ez a viszonyítási pont, amely mindig is irányt mutatott az emberi szellem számára.
Egy másik zenekari tag, Czakó-Kuraly Sebestyén pedig arról beszélt, hogy ez volt a Platon alkotói folyamatai közül a legösszetettebb időszak, "hullámvölgyekkel és csúcsélményekkel tarkítva. Rengeteg dolog történt, és mind emberileg, mind alkotóként érettebbé váltunk."