A kormány ismételten tervezi, hogy beavatkozik a kórházi beszerzések folyamatába. | 24.hu


Megjelent a kormány honlapján a Belügyminisztérium rendelettervezete, amely az "egészségügyi szolgáltatók szakmai igényeit kielégítő, központosított fogyóanyag beszerzését szabályozza." Az egészségügyért is felelős Pintér Sándor tárcája módosítana több korábbi rendeleten módosítana. A központosítás mellett szóló érvek.

A jövőben az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) szerepe kiterjedne arra, hogy koordinálja és irányítsa az országos gyógyintézetek, társgyógyintézetek, valamint az állami fenntartású és tulajdonú egészségügyi intézmények központi fogyóeszköz-készletének működését. Ezzel a kezdeményezéssel célja, hogy biztosítsa a hatékony és egységes ellátást, valamint optimalizálja az erőforrások felhasználását a hazai egészségügyben.

Az OKFŐ minden hónapban, intézményenként elkészít egy jegyzéket a közbeszerzési eljárás keretében beszerzett fogyóeszközökhöz kapcsolódó követelésekről, amelyet a tárgyhót követő hónap 20. napjáig megküld a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) számára. Ezt követően a NEAK a finanszírozás átutalásakor, az adatszolgáltatás figyelembevételével, csökkenti az intézménynek járó támogatást, és az így megkövetelt összeget az OKFŐ részére utalja.

Amennyiben a követelés mértéke meghaladja az intézmény esedékes finanszírozási összegének 10%-át, az OKFŐ követelésének teljesítése több részletben, a havi finanszírozás összegének legfeljebb 10%-áig terjedően történik.

Az Orbán Viktor miniszterelnök által aláírt kormányrendelet a kihirdetését követő hónap első napján fog életbe lépni.

A központosítással a kormány vélhetően arra is akar reagálni, hogy tavaly minden korábbinál nagyobb volt a kórházak adóssága. Februárban az intézményrendszer tartozásállománya 77,5 milliárd forinttal csökkent. Korábban az Economx azt írta: a konszolidáció célja az volt, hogy a kormány teljesen kifizesse a december végén fennálló 104 milliárdos lejárt adósságállományt, ám ez nem sikerült maradéktalanul. Januárban 19 milliárd forinttal, februárban 17 milliárd forinttal nőtt a kórházi adósság. A Magyar Államkincstár (MÁK) adatai szerint február végén 31 milliárd forint tartozása volt az egészségügyi intézményeknek, ami az egyetemi klinikák 15,3 milliárd forintos adósságával együtt 46,3 milliárd forintra nőtt.

Related posts