Az Apple a felhasználók szemébe nézve hamis ígéreteket tett.


Rég nem tapasztalt népharag zúdult az Apple-re az utóbbi időszakban, miután a cég egyik képviselője megerősítette, hogy a régóta várt újgenerációs Siri nem fog megérkezni az iPhone-okra, iPadekre és Macekre a közeljövőben. Amikor a felhasználók úgy érezték, hogy a helyzet már nem romolhat tovább, az Apple váratlanul elkezdte eltávolítani YouTube-csatornájáról azokat a reklámokat, amelyekkel hónapokkal ezelőtt megtévesztően népszerűsítették az iPhone 16-os szériát.

Közel egy éve már, hogy az Apple a 2024-es júniusi Worldwide Developer Conference-en leleplezte az iOS 18-at, vele együtt pedig saját mesterséges intelligenciáját, az Apple Intelligence-t. Az új szoftver számos újítást hozott az iPhone-okra: hosszú évek után végre szabadon rendezhetővé váltak az alkalmazásikonok, de megváltoztathatjuk már akár azok színét is. Ugyancsak több újdonság érkezett az iMessage-be és a Fotók appba, amit tulajdonképpen teljesen újratervezett az Apple. A legnagyobb durranás azonban egyértelműen az Apple Intelligence volt, amivel teljesen új korszakot nyitottak a cég történetében. Legalábbis nyitni szerettek volna,

Az Apple nem csupán a mesterséges intelligencia képességeivel kapcsolatban adott félrevezető információkat, hanem a fejlesztések elérhetősége terén is becsapta a felhasználókat. Tavaly nyáron a cég azt ígérte, hogy az Apple Intelligence már ősszel debütál, amit bár kis késlekedéssel, de meg tudtak valósítani. Azonban a beígért funkciók csupán egy töredéke vált elérhetővé a felhasználók számára. Később, az iOS 18.2 és 18.3 frissítésekkel újabb Apple Intelligence-alapú újítások érkeztek az iPhone készülékekre, de ezek még mindig messze voltak attól, amit az Apple korábban ígért. De valójában mit is várnánk el az Apple Intelligence-től?

Az almás mesterséges intelligencia a gyártó állítása szerint képes:

A legfigyelemreméltóbb újítás kétségtelenül a továbbfejlesztett Siri lett volna, amely a már meglévő Apple virtuális személyi asszisztens szintjét új magasságokba emelte volna. Az új Siri promóciója annyira meggyőzőre sikerült, hogy a ChatGPT, a Google Gemini és az Alexa+ világában a felhasználók ezt a funkciót várták a legjobban. Az Apple ígérete alapján az Apple Intelligence és az új Siri képes a kontextusok értelmezésére, sőt, az eszközön megjelenített információk figyelembevételére is. Ennek következtében a következő műveletsorokat mindössze a hangunkkal tudjuk majd végrehajtani:

Az új Siri - elméletben - emellett képes minden korábbinál személyre szabottabb ajánlásokat tenni, köszönhetően annak, hogy válaszait és eredményeit nem egy "átlagos embernek", hanem kifejezetten az iPhone, iPad vagy Mac tulajának, azaz nekünk fogalmazza meg. Ráadásul mivel a Sirinek hozzáférése van minden készüléken tárolt adathoz, ezért olyan kérésekre is választ tud adni, mint például:

Remekül hangzik, nem? Nos úgy tűnik, az ígéretek ellenére ilyen dolgokra idén már nem lesz képes az Apple Intelligence. És hogy miért probléma ez? Azért, mert a gyártó az iPhone 16-os telefoncsalád teljes marketingkampányát saját mesterséges intelligenciájukra húzta fel. A vállalat csak úgy öntötte a pénzt a reklámokba - az egyikben még a Trónok Harcából és a The Last of Usból ismert Bella Ramsey is feltűnt.

A helyzet az utóbbi időszakban még izgalmasabbá vált, amikor Jacqueline Roy, az Apple szóvivője a Daring Fireballnak megerősítette, hogy a vállalat elhalasztja a személyre szabottabb Siri megjelenését. Ezt követően az Apple gyorsan eltüntette azokat a reklámokat, amelyekben hónapokkal korábban az új Sirit népszerűsítették. A Hello Apple Intelligence című reklámsorozat célja az volt, hogy bemutassa, miként segíthet az intelligens asszisztens a napi rutin során. A visszavont reklámban Bella Ramsey a személyre szabott Siri segítségével próbált emlékezni egy korábban megismert személy nevére - a naptárbejegyzések, e-mailek és üzenetek elemzésével Siri szinte azonnal segített neki a név kiderítésében.

A vállalat hivatalos közleménye alapján továbbra is gőzerővel dolgoznak egy új, intelligensebb és kontextusérzékeny Siri verzión, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy személyre szabott műveleteket hajtsanak végre az alkalmazások között. Azonban a pontos megjelenési időpontot nem részletezték, így a felhasználóknak még várniuk kell. A jó hír, hogy a még fejlesztés alatt álló Apple Intelligence az iOS 18.4-es verzióval hazánkban is elérhetővé válik – ha Ön iPhone 15 Pro-t vagy bármilyen iPhone 16-os modellt használ, akkor áprilistól már élvezheti az almás vállalat legújabb mesterséges intelligenciáját.

Érdemes azonban szót ejteni az Apple jelenlegi helyzetéről is - talán soha nem volt ekkora lemaradásban a gyártó a konkurenciához képest, mint most. Androidos fronton a Google AI, a Galaxy AI és a Honor AI is sokkal fejlettebb, mint az Apple Intelligence, amivel az égvilágon semmi probléma nem lenne, ha nem ezzel szeretnék eladni új készülékeiket. Ráadásul a már meglévő AI-funkciók is megkérdőjelezhetően működnek. A visszatáncolás pedig kifejezetten idegen a vállalattól, legutóbb 2017-ben lehetett ilyen mértékű halasztásról olvasni. Akkor a gyártó az AirPower elnevezésű, vezeték nélküli töltőjének megjelenését tolta el határozatlan időre, mígnem 2019-ben úgy ahogy van, kukázták a projektet. Az persze borítékolható, hogy a kontextusalapú Siri előbb vagy utóbb megérkezik, így semmiképp sem jut majd az AirPower sorsára, ilyen mértékű slamasztikába viszont egyértelműen rég került a vállalat. Nem ezek az Apple legfényesebb napjai.

Related posts