Az aranyér bármely családtagnak okozhat kényelmetlenséget, ezáltal megnehezítve a mindennapi életet.


A kisgyermekeket, tinédzsereket, fiatal felnőtteket, várandós nőket, középkorúakat és az időseket egyaránt érinthetik az aranyér tünetei. A háttérben meghúzódó okok azonban különbözőek lehetnek.

Kisgyermekeknél komoly problémát okozhat, ha elhúzódik a székrekedés vagy éppen ellenkezőleg, hasmenés lép fel. Ezek a problémák nemcsak kellemetlenségeket, hanem bizony fájdalmas következményeket is hozhatnak magukkal, mint például a végbélnyílás berepedése. A székrekedés gyermekkorban nem ritka, és számos ok állhat a háttérben. Gyakran előfordul, hogy a kicsik helytelenül táplálkoznak: kevés folyadékot fogyasztanak, miközben sok kakaót isznak és rostban szegény ételeket esznek. Előfordulhat, hogy a gyermek válogatós, így a gyümölcsök és zöldségek alig kerülnek az étrendjébe. A jó emésztéshez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű mozgás is, ezért fontos, hogy rendszeresen kiránduljunk, sétáljunk a játszótéren, és néha hagyjuk, hogy a gyerek fára mászhasson.

Ha ezen a téren minden rendben, a lurkó életét mégis megkeserítik a "nehéz ügyek", gondolni kell pszichés problémákra is. Akár szobatisztaság erőltetése is okozhat székrekedést, de olykor az óvodai beszoktatás után alakul ki székletvisszatartási probléma, amikor a kicsi szégyelli magát társai előtt és inkább hazaviszi a dolgot, csakhogy otthon sem sikerül mindig eredményre jutnia.

Bizonyos gyógyszerek mellékhatásai is okozhatják a gondokat: például a vaskészítmények szedéséhez társulhat székrekedés, míg az antibiotikumokhoz hasmenés. És természetesen előfordulhatnak olyan betegségek is, amelyek szervi eltérések miatt okoznak székrekedést.

Mindezek mellett már kisgyermekkorban elengedhetetlen a megfelelő higiéniai szokások kialakítása és elsajátítása, hiszen ezek a felnőttkorban is nagy hasznot hoznak. Éppen ezért fontos, hogy minden egyes székelés után langyos, szappanos vízzel alaposan megmossuk, illetve lanolinos kendővel töröljük meg a gyerekek popsiját. Ezzel nemcsak a tisztaságot biztosítjuk, hanem hozzájárulunk a bőr egészségének megőrzéséhez is.

A lázadó tinédzserekkel sem könnyű

Mivel serdülőkorban a természetes növekedés meghaladja egyes szervek fejlődésének ütemét, ilyenkor aranyér is könnyebben kialakulhat. Tapasztalatok szerint tizenéves korban ennek leggyakoribb oka a kötőszöveti gyengeségre való örökölt hajlam, ami sajnos már ebben az életkorban megmutatkozhat.

A kamaszok életében a digitális eszközök elterjedése nem csupán a szórakozást hozza magával, hanem komoly hatással van az életmódjukra is. A fizikai aktivitás csökkentése miatt a végbél kapillárisaiban stagnálás léphet fel, ami potenciálisan hozzájárulhat különböző egészségügyi problémákhoz. Különösen a lányok körében figyelemre méltó, hogy a túlzásba vitt diéták és a rendszertelen étkezési szokások székrekedéshez vezethetnek. Ezen kívül a kamaszkor egyéb kihívásai, mint a dohányzás, alkohol- és drogfogyasztás, szintén megterhelik az emésztő- és kiválasztórendszert. Ne feledkezzünk meg a kamaszkor pszichikai és érzelmi nehézségeiről sem; a stressz egyértelműen egy olyan tényező, amely súlyosbíthatja ezeket a problémákat.

Néhány év elteltével, amikor az egyetemi vizsgaidőszakok és a fiatalokra jellemző éjszakai életmód összeér, sokaknak aranyeres panaszokkal kell szembenézniük. Később, amikor a fiatal felnőttek belépnek a munka világába, az egészségtelen táplálkozás, a fokozott munkahelyi stressz és a kezdeti elhízás már komoly problémákat okozhat. Ezek a tényezők hozzájárulhatnak a medencefenék izmainak túlterhelődéséhez, így fokozva az aranyeres tünetek megjelenését.

Nőknél az aranyér legfontosabb, "nemre specifikus" kiváltó oka lehet a terhesség és a szülés. A várandósság alatti nagy terhelés miatt kialakuló klasszikus aranyér viszont eltér a szülés közben létrejövő aranyértől. Szülés közben egyeseknél a nagy nyomás miatt körkörösen kizáródó vérröggel teli aranyerek alakulhatnak ki, amelyeket célszerű azonnal eltávolíttatni. Igaz, később konzervatív terápia hatására is felszívódhatnak, ám akkor mementóként ott maradhatnak azok a hosszúra nyúlt bőrök és tasakok a végbél körül, amikből a vérrögök felszívódtak. Ezért ajánlott, hogy a frissen szült kismamán a proktológus azonnal elvégezhesse ezt az apró beavatkozást.

Emellett sok nő végez ülőmunkát, amely köztudottan hajlmosító tényező: ilyenkor a kismedencei izmok megkeményednek, aminek hatására a belek renyhébbé válnak, ez pedig szorulást eredményezhet.

A férfiaknál leginkább a nehéz fizikai munka vagy bizonyos sporttevékenységek okozhatnak kellemetlen tüneteket, elősegítve a betegség kialakulását. Elsősorban a függőleges törzzsel végzett, főként a has és a hát izmait igénybe vevő mozgásokra kell gondolni, mint a rakodás vagy a súlyemelés, illetve a kettlebell-edzések. De sok férfira jellemző emellett az állandósuló és jelentős hasüregi nyomást fenntartó sörhas, illetve az, hogy előszeretettel ücsörögnek hosszasan a toaletten. Utóbbi esetben ebben a testhelyzetben a gravitáció végzi el lassan, de biztosan a "piszkos munkát", melynek kellemetlen eredménye az aranyér lehet.

Időskorban sajnos minden korábban említett kockázati tényező érvényesül, és a kötőszövetek is fokozatosan laza struktúrává alakulnak, ami tovább fokozza az aranyér megjelenésének kockázatát. Általános szabályként megállapítható, hogy a betegség kialakulásának valószínűsége minden tíz év elteltével tíz százalékkal nő: például az ötvenévesek körében körülbelül 50 százalékos valószínűséggel, míg a hatvanévesek esetében ez az arány 60 százalékra emelkedhet. Éppen ezért függetlenül az életkortól, kiemelten fontos a megelőzés, vagy panaszok esetén a tudatos életmódbeli változtatások bevezetése!

Related posts