A pályakezdők nettó bérigénye általában 400-500 ezer forint között mozog, ám érdekes módon a nők gyakran alacsonyabb fizetést várnak el, mint a férfiak.

A legmagasabb igénye a műszaki területeken végzetteknek, míg a legalacsonyabb a bölcsészeknek és a jogászoknak van.
A Zyntern állásportál 2025-ös Nagy Pályakezdő Kutatása alapján a friss diplomások nettó bérigénye 435 952 forintra rúg. A kutatás során több mint kétezer, főként 20-23 év közötti fiatal válaszait elemezték, így az eredmények hiteles képet adnak a pályakezdők elvárásairól a munkaerőpiacon.
A kutatás során kitértek arra, hogy mik a pályakezdők munkahelyválasztási preferenciái, hogy itthon vagy külföldön képzelik el a jövőjüket, mely cégek a legvonzóbbak számukra, továbbá, hogy mennyit szeretnének keresni.
A kutatások alapján a legmagasabb bérigényt azok a pályakezdők fogalmazzák meg, akik műszaki területen végeztek. Az ő nettó bérigényük átlagosan 503 ezer forintra rúg.
A legalacsonyabb fizetési igényük a bölcsészettudományokon és a jogi képzéseken végzetteknek van. A bölcsészek nettó bérigénye mindössze 378 989 forint, a jogászoké pedig még ennél is alacsonyabb; 374 091 forint.
A friss diplomával rendelkező fiatalok nettó bérigénye évről évre folyamatosan növekszik, és az idei év sem kivétel. A 2023-as és 2024-es jövedelemigény közötti különbség – bár jelentősebb volt, mint a korábbi évek adatai alapján vártuk – 418 421 Ft-ról 435 952 Ft-ra emelkedett. Jelenleg a műszaki és természettudományos területeken tanulók mutatják a legmagasabb fizetési elvárásokat, azonban figyelemreméltó, hogy a gazdaságtudományi szakot végzettek idén már megelőzték az IT pályakezdők bérigényét is.
Hozzáteszik, hogy a férfiak és nők közötti szakadék 2025-ben az előző évi 10%-ról 13%-ra nőtt.
A férfi válaszadóktól származó válaszok alapján az átlagos kívánt kereset 481 958 forint, míg a női válaszadók esetében ez az összeg 419 168 forintra tehető.
A fizetési elvárásokat leginkább a végzettség, korábbi munkatapasztalat és meglévő kompetenciák határozzák meg, de nagy hatással van rá a gazdasági helyzet, az önálló életvitelre való törekvés és az adott település megélhetési költségei is - magyarázzák.